Knižní trh se mění a s ním i knižní nabídka. Kde dříve bylo méně titulů ve vyšším nákladu, se nyní vydává větší počet titulů s nižším nákladem. Na tuto situaci musí zareagovat polygrafický průmysl, jelikož ofsetový tisk se v nově nastalém případě začíná prodražovat a je neefektivní.
Společnost Canon reaguje na změny knižního trhu a přináší řešení v podobě výhodných digitálních tiskových technologií. Na toto téma se zaměřilo také 6. setkání nakladatelů s výrobcem knih, které uspořádala společnost PowerPrint ve svém sídle v Horoměřicích u Prahy dne 10. dubna 2018.
Změna knižního trhu
Zvyšující se počet vydávaných titulů v nižších nákladech silně nahrává inkoustovým digitálním technologiím. Na ofsetu už se nevyplatí tisknout v nízkém nákladu a proto je-li potřeba, nastupují digitální technologie. Společnost Canon je jednou z těch, kteří tyto technologie nabízejí a tím dovolují nakladatelům přizpůsobit se novým trendům v tisku knih. Digitální tisk umožňuje nakladatelům pružněji reagovat na poptávku a zejména si poradí se skladovými problémy, se kterými se často nakladatelé potýkají. Nehrozí přeskladněnost některým titulem, jelikož je možné tisknout přesně na poptávaný počet, a naopak možný dotisk titulu nevyjde draho a je bezproblémový. To je jen jedna z mnoha výhod digitálního tisku knih.
Přednášky na setkání nakladatelů
Téma potřebné reakce nakladatelů na změnu knižního trhu bylo na setkání nakladatelů tím nejzásadnějším. Po krátkém uvítání účastníků moderátorem akce panem Martinem Novotným začal přednáškový blok. Pan Zdeněk Janovec a Jiří Brynda ze společnosti PowerPrint na začátku setkání pohovořili o digitálním tisku knih a jeho novinkách. Dalším řečníkem byl pan Martin Novotný ze společnosti Grafie a ten účastníky seznámil se současnými trendy ve světě tisku. Nakonec zástupce společnosti Canon pan Martin Křikava účastníky informoval o výhodách digitálního tisku knih na inkoustových technologiích oproti tradičnímu ofsetovému tisku. K vidění byly i vzorky knih tištěných na inkoustových zařízeních Canon a následně knihařsky zpracovaných ve společnosti PowerPrint (vazba V1, V2, V4, V8). Následovala moderovaná diskuze vedená panem Martinem Novotným, který svými odbornými polygrafickými znalostmi vhodně doplňoval ostatní respondenty. V další části setkání se účastníci mohli podívat přímo na produkci malonákladového tisku a výroby šitých knih.
Akce byla velmi úspěšná, zúčastnilo se jí bezmála 50 lidí z 29 firem – od samonakladatelů a malých nakladatelství až po velké nakladatelské domy, jejichž zaměřením jsou jak beletristické tituly, tak například učebnice či fotopublikace.